• Kwiecień 20, 2017

TEST OBCIĄŻENIA GLUKOZĄ (KRZYWA CUKROWA) W II TRYMESTRZE CIĄŻY

Test obciążenia glukozą (inne nazwy to krzywa cukrowa, test tolerancji glukozy, krzywa glikemiczna) to bardzo ważne i obowiązkowe w Polsce badanie krwi kobiet w ciąży. Ostatnio przechodziłam je po raz trzeci w moim życiu i muszę przyznać, że za każdym razem znoszę je zupełnie inaczej.

CO TO JEST TEST OBCIĄŻENIA GLUKOZĄ?

Test obciążenia glukozą (50g lub 75g) ma na celu sprawdzenie, jak nasz organizm radzi sobie z cukrem. Zbyt wysoki poziom cukru we krwi jest wyjątkowo niebezpieczny w ciąży – stanowi zagrożenie i dla przyszłej mamy i dla rozwijającego się w jej brzuchu dziecka.

TEST KRZYWEJ CUKROWEJ – PRZEBIEG BADANIA

Na badanie trzeba sobie zarezerwować około 2,5h. W tym czasie kobiecie w ciąży aż trzykrotnie pobiera się krew – na czczo, po 1 h i po 2h od wypicia roztworu glukozy.

W niektórych przychodniach glukozę otrzymujemy za darmo (zazwyczaj w prywatnych), w innych należy wcześniej kupić ją w aptece (za 3-5 PLN). Warto sprawdzić to przed planowanym testem. Tak samo sugeruję wziąć ze sobą połówkę cytryny, aby kwaśny sok wcisnąć sobie do mega słodkiego roztworu. Znacząco poprawi to jego smak i ułatwi wypicie.

Podczas tych 2-3 godzin nie należy opuszczać przychodni, bo można nawet zemdleć.

KIEDY WYKONUJEMY TEST OBCIĄŻENIA GLUKOZĄ I ILE KOSZTUJE?

Test obciążenia glukozą wykonuje się między 24 a 28 tygodniem ciąży niezależnie od wcześniejszych wyników badań krwi. W Polsce jest on obowiązkowy dla kobiet ciężarnych, dlatego też jego wykonanie jest bezpłatne w ramach NFZ, jeżeli nasz lekarz wystawi na nie stosowne skierowanie (dochodzi tylko koszt ewentualnego zakupu glukozy). Prywatnie taki test kosztuje ok. 16 PLN.

SKUTKI NIEWYKRYTEJ / NIELECZONEJ CUKRZYCY CIĄŻOWEJ

Jeżeli wyniki testu krzywej cukrowej będą poza granicami normy, wówczas lekarz ginekolog skieruje nas do diabetologa. Ten zadecyduje, czy od tego momentu wystarczy przestrzegać specjalnej diety czy też czeka nas leczenie insulinowe. Dlaczego warto sobie wziąć zalecenia lekarza do serca?

Skutki nieleczonej cukrzycy ciążowej dla dziecka to m.in.:
– duża waga urodzeniowa (powyżej 4kg) – ciężki poród często zakończony cesarskim cięciem
– wysokie ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 w dorosłym życiu (konieczność przyjmowania leków do końca życia)
– otyłość w okresie dojrzewania
– śmierć w łonie matki z powodu niewydolności łożyska

Skutki nieleczonej cukrzycy ciążowej dla matki to m.in.:
– wysokie ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 po ciąży (konieczność przyjmowania leków do końca życia)
– problemy z utratą wagi po ciąży
– nadciśnienie tętnicze

*****

O moich doświadczeniach związanych z tym badaniem i samą cukrzycą ciążową możecie przeczytać we wpisie MOJA PRZYJACIÓŁKA – CUKRZYCA CIĄŻOWA. Ponieważ w drugiej ciąży moje wyniki testu obciążenia glukozą były nieprawidłowe tj. powyżej normy – zdiagnozowano u mnie wówczas cukrzycę ciążową.

Obecnie, w trzeciej ciąży, badanie wykazało, że jestem na granicy normy, więc zaczęłam samodzielnie eliminować z mojej diety te produkty, które zawierają cukier.

13 komentarzy

 • Gosia Ostrowska

  Kwiecień 21, 04 2017 06:09:06

  Z pierwszym synkiem nie ale z drugim mialam cukrzyce ciazowa. Na szczęście pilnowanie i tego co jem i stosowanie diety wystarczyło. Choć teraz raz na jakiś czas mam robić badanie kontrolne.

 • coralic

  Kwiecień 21, 04 2017 10:45:29

  Chyba najgorsze badanie jakie trzeba wykonać w ciąży :)
  Po wypiciu glukozy mdli mnie i zanosi się na wymioty, potem dopada mnie fala gorąca i robi mi się słabo.
  O zgrozo w drugiej ciąży spotkała mnie dodatkowo nieuprzejmość osób oczekujących przed laboratorium. Dlatego idąc na badanie trzeba założyć też, że oprócz 2,5h na badanie będzie trzeba nam czekać w kolejce :) Mnie nikt nie chciał przepuścić poza kolejką i czekałam 1,5h na pierwsze pobranie krwi i kubek glukozy.

 • Strefa Matki

  Kwiecień 21, 04 2017 02:51:29

  Mnie na szczęście ominęła cukrzyca ciążowa, ale fakt. Najgorsze badanie w ciąży ;)

 • Olga

  Kwiecień 21, 04 2017 09:46:38

  Okrutne jest to badanie. Ja miałam nieprawidłowy wynik na czczo (przekroczyłam o 4) i niestety kazali mi się kłuć 7 razy dziennie. Wczoraj miałam wizytę kontrolną. Cukry prawie wszystkie w normie, jednak nadal muszę się badać, na szczęście tylko 4 razy.

 • entomka

  Kwiecień 22, 04 2017 07:29:04

  Dużo zdrówka życzę i uśmiechu ☺

 • Paulina

  Kwiecień 22, 04 2017 07:56:42

  Na szczęście cukrzycy nie miałam ale badanie jest dla mnie straszne. Nie lubię słodyczy, zwykle po nie nie sięgam i kubeczek takiej mikstury jest dla mnie nie do wypicia. Masakra!

 • Mynio

  Kwiecień 22, 04 2017 08:14:20

  To faktycznie bardzo ważne badanie. Wiem, że wiele kobiet znosi je dość ciężko, męczą się bardzo z wypiciem. Ja natomiast problemu nie miałam bo, jak powiedział pielęgniarce mój mąż, moja herbata bywa słodsza… :)

 • Save the Magic Moments

  Kwiecień 22, 04 2017 08:55:49

  Na szczęście w obu ciążach u mnie było wszystko w porządku, a badanie wcale nie jest takie straszne, jak wszystkie mamy straszą. Jak szłam na to pierwszy raz wręcz mnie straszono, że to najgorsze ciążowe badania. Współczuję cukrzycy :( dobrze, że teraz jest oka – kiedy termin??
  Ciepło pozdrawiam

 • Marta B LoveLife

  Kwiecień 23, 04 2017 07:11:48

  Mimo że kocham słodycze to wypicie glukozy to była chyba największa obrzydliwość w ciąży! A robiłam to badanie aż trzy razy (jedno poza ciążą)…
  Ale u mnie przy badaniu w ciąży wyglądało to inaczej, kupowałam glukoze, robiłam ją sobie w domu i tylko miałam się stawić na pobranie krwi równo po dwóch godzinach od wypicia. Polskie towarzystwo diabetologiczne zaleca badanie tylko po 2 godzinach bo też podobno tylko ten końcowy wynik może świadczyć o cukrzycy. Krzywa cukrowa w ciąży nie jest wymagana.

 • Katarzyna Wójcik- Respendowicz

  Kwiecień 23, 04 2017 09:17:52

  Na pewno wszystko będzie dobrze, tylko trzeba o siebie dbać:)

 • Kate

  Kwiecień 30, 04 2017 05:30:39

  Nigdy nie zapomnę tego paskudnego smaku ☺

 • Mama na Tropie

  Maj 04, 05 2017 12:07:17

  Boziu, ten test był dla mnie dramatem. Ledwo go przetrwałam, ale nie zmienia to faktu iż trzeba się badać i o siebie dbać

 • Tedi

  Maj 07, 05 2017 09:24:31

  Czytałam jakoś niedawno, że właśnie nie powinno się wykonywać tego badania, jeśli nie ma do niego wskazań (problemy w ciąży, obciążenia genetyczne itd). W innych krajach już od tego odchodzą. Sama miałam robione i bardzo źle to wspominam.

Zostaw komentarz