• Czerwiec 03, 2017

JAK ODPIELUCHOWAĆ DZIECKO? NAJSKUTECZNIEJSZA METODA

jak odpieluchować dziecko

Kiedy spotykam się z rodzicami dzieci z mojego żłobka bardzo często pada pytanie, jak odpieluchować dziecko i jaka jest na to najskuteczniejsza metoda. Niektórzy ze wstydem w oczach mówią, że małemu się jeszcze nie udaje, a „przecież ma już prawie 2 lata!”, inni dumnie opowiadają jak ich 8-miesięczna, ledwo siedząca córka zrobiła ostatnio siusiu na nocnik. A ja na to mówię tak.

ROBIĘ SIUSIU??

Większość dzieci do minimum 18 m-ca swojego życia robi siusiu zupełnie nieświadomie i nie jest w stanie w żaden sposób kontrolować swojego pęcherza. Dziecko czasami poczuje dyskomfort w pieluszce (chociaż w nowoczesnych pieluchach już nie bardzo), jednak nie skojarzy tego stanu z tym, że właśnie przed momentem opróżniło pęcherz. Zaczyna się to powoli zmieniać dopiero między 18 a 36 miesiącem życia. Dlatego sadzanie dziecka na nocnik przed 18 miesiącem życia zupełnie mija się z celem. Ewentualne zrobienie siusiu na nocnik jest wówczas dziełem przypadku.

TAK! ROBIĘ SIUSIU!

Część dzieci mając już 1,5 roku zaczyna sobie zdawać sprawę, że oto robi siusiu. Innym zajmie to kolejne kilkanaście miesięcy, co też mieści się w normie (!). Niektóre maluchy przerywają więc zabawę i skupiają się tylko na tej czynności (zwłaszcza jeżeli zanosi się na grubszą sprawę). Chowają się za stołem czy za zasłonką, przestępują z nóżki na nóżkę albo łapią się za pieluszkę. Tak czy owak są świadome, że oto robią siusiu, często mówią też o tym po fakcie. Jednak nadal nie potrafią tego powstrzymać.

MAMO! CHCĘ SIUSIU!

Kolejny etap to już wyższa szkoła jazdy. Dziecko czuje, że chce mu się siusiu i… jest w stanie poinformować o tym rodzica zanim się zsiusia. Ten moment może nastąpić u dwulatka, ale równie dobrze u trzylatka. I to jest właśnie ten czas, na który czekamy. To także teraz możemy zaobserwować, że dziecko robi siusiu w pieluszkę rzadziej (za to więcej siusiu na raz), a po drzemce często pielucha nadal jest sucha. Właśnie nadszedł więc idealny moment na odpieluchowanie czyli między 24 a 32 miesiącem życia dziecka (nie tylko według mnie, ale także amerykańskich naukowców*). I to nie metoda odpieluchowania jest tutaj najważniejsza, a właśnie czas jej wprowadzenia.

Bo dziecko do odpieluchowania musi dojrzeć. Jeżeli rozpoczniemy ten proces w odpowiednim momencie, wówczas oszczędzimy dziecku stresu, a sobie nerwów biegania ze szmatą po całym mieszkaniu. I całość uda nam się zakończyć nawet w kilka dni! Oczywiście, że początkowo mogą się zdarzać wpadki, na które absolutnie nie wolno nam reagować nerwowo. Tak samo jak warto przez jakiś czas zakładać dziecku pieluszkę tylko na noc (aż będzie rano sucha).

Jeżeli więc ktoś mnie pyta, „jak odpieluchować dziecko?” odpowiadam, że poczekać na odpowiedni moment. Metoda jest tutaj drugorzędna. Poza tym ja naprawdę nie wiem, do czego się tak tym wszystkim rodzicom spieszy?! Pieluchę z kupką bardzo szybko można złożyć na trzy i wrzucić do kosza na śmieci. A umycie nocnika?! To już wcale takie łatwe i przyjemne nie jest…

*źródło

10 komentarzy

 • Marlena

  Czerwiec 04, 06 2017 07:05:22

  Z nieba mi spadlas z tym wpisem. Dzialamy w tym od jakiegos czesu. Raz sie uda a raz nie ale dzialamy dalej mam nadzieje ze sie uda poniewaz chcialabym rozejrzec się za praca i zapisac malego do przedszkola. Warunek przyjecia to odpieluchowane dziecko.

 • Gosia Ostrowska

  Czerwiec 04, 06 2017 08:15:09

  U nas to było na chwilę przed 2 urodzinami. Trwało niecały tydzień i od tego czasu nocki były suche. Choć wiem, że czasem to spory problem.

 • Ewa

  Czerwiec 04, 06 2017 11:19:07

  No właśnie jak ? Chyba nie ma odpowiedniego wieku dziecka, ale zawsze można próbować jak najwcześniej :) ja jeszcze jestem w dwupaku ale patrząc na mojego chrześniaka który został odpieluchowany w wieku 2,5 roczku metoda prób i błędów to się da :)

 • Marta B LoveLife

  Czerwiec 04, 06 2017 12:28:06

  Mój starszak zawołał siku pierwszy raz około trzecich urodzin, wcześniej prawie rok próbowałam go odpieluchować bez powodzenia. I dlatego z młodszym mi się nie spieszy, poczekam, aż sam zawoła. A najgorsze są wszystkie babcie, ciocie, nianie, które dołują „jak to, ma dwa lata [lub nie daj Boże więcej] i nadal nosi pieluchę????”

 • bożena jędral

  Czerwiec 04, 06 2017 04:43:25

  Pisałam o tym jakis czas temu u siebie. Mimo, iż byłam dumna mamą szybkoodpieluchowujacych się dzieci, popełniłam błędy. Najmłodsza odpieluchowała się sama i tak powinno być. Nic na siłę.

 • Arbuziaki-Beata Wilczyńska

  Czerwiec 04, 06 2017 05:16:00

  Brawo! Zgadzam się w 100%, wreszcie ktoś ma zdrowe podejście, bez spiny i nerwów. Mój Jasiek ma teraz 2 lata i 2 miesiące i nadal czekamy, bo choć nieraz podchodziłam do sprawy to widzę że to jeszcze nie jego moment.

 • Ania

  Czerwiec 04, 06 2017 05:17:51

  Kazde dziecko ma swój rytm i odpieluchuje się w innym czasie, grunt to nie robić koło tego jakieś większego zamieszania

 • Magda

  Czerwiec 04, 06 2017 07:51:50

  Odpieluchowywanie to nic trudnego o ile nie robimy tego na siłe, możemy skupić sie właśnie na tym oraz i my i dziecko jestesmy gotowi wtedy sukces gwarantowany ;)

 • Młoda Mama

  Czerwiec 07, 06 2017 02:14:08

  Grunt to cierpliwość i luz. Dziecko też uczy się przecież czegoś nowego i musi mieć czas, aby zrozumieć, że siusiu i kupkę trzeba robić na nocniczek a nie w pieluszkę.

  Moja córka pożegnała się z pampersami trzy miesiące przed swoimi pierwszymi urodzinami. To była niesamowita radość. Najpierw nauczyła się robić kupkę na nocniczek, a potem siusiu. :)
  Pozdrawiam

 • Agnieszka Jezierska

  Czerwiec 08, 06 2017 12:46:13

  Pochłonęłam bo temat mnie mocno teraz absorbuje.
  Cenię twój głos, z racji doświadczenia. Wśród całego tego castingu super-mam i super-dzieci jest takie parcie na odpieluchowanie „jak to? 2-latek wciąż w pampersie?!”.
  Moi synowie się zaczęli odpieluchowywać około 27 miesiąca. Na dzień dzisiejszy, a mają 38, z siuśkaniem jesteśmy po jasnej stronie mocy. Z kupką mamy grubszą sprawę…
  Dzięki! Jest mi lżej!

Zostaw komentarz