• Czerwiec 14, 2017

NIE TRZEBA ZAPINAĆ PASÓW W CIĄŻY, ALE MOŻE WARTO?

czy zapinać pasy w ciąży

W pierwszej ciąży wszystko było dla mnie nowe. W ogóle fakt, że w moim brzuchu rośnie mały człowiek było totalną abstrakcją. Dbałam więc o siebie, a tym samym o niego najlepiej jak potrafiłam. Chuchałam i dmuchałam. Do tego stopnia, że popadłam nawet w lekką paranoję i bałam się wówczas np. jeździć autem zwłaszcza jako kierowca.

W drugiej ciąży było zgoła inaczej. Dbać o siebie co prawda nie przestałam, ale nie miałam już żadnych przesadzonych obaw. Nadal pamiętam, jak jeszcze dzień przed porodem wiozłam moją córkę gdzieś jako kierowca. Podobnie jest teraz – w trzeciej ciąży, jeżdżę dość intensywnie jak zawsze. Natomiast to, co ważne, zawsze jadąc autem w ciąży zapinam pasy bezpieczeństwa. Nie ważne czy jestem pasażerem czy kierowcą. Czy to drugi miesiąc ciąży czy ostatni. Pasy zawsze muszą być zapięte. Co ciekawe, zgodnie z polskim prawem kobieta w widocznej ciąży wcale nie musi tych pasów zapinać…

PRZEPISY A ZAPINANIE PASÓW W CIĄŻY

Ostatnio u mojego synka w przedszkolu był na pogadance policjant i opowiadał dzieciom o różnych ważnych rzeczach. Dzień później mój blisko 4-letni synek widząc, że zapinam pas w aucie zaczął krzyczeć: „Nie mamusiu – masz dzidzię w brzuszku – nie wolno ci zapinać pasa!” Trudno było mu wytłumaczyć, dlaczego robię coś, co w jego oczach według pana policjanta jest wręcz zabronione. Więc tak, Drogie Mamy, nie musicie tego robić. Tylko czy warto?

Art. 39. Obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa
(Dz.U.2017.0.128 t.j. – Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym)

1. Kierujący pojazdem samochodowym oraz osoba przewożona takim pojazdem wyposażonym w pasy bezpieczeństwa są obowiązani korzystać z tych pasów podczas jazdy […]

2. Obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa nie dotyczy:
1) osoby mającej zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów bezpieczeństwa;
2) kobiety o widocznej ciąży; […]

Przepis ten jak dla mnie wprowadza tylko ludzi w błąd. To, że coś jest dozwolone nie oznacza wcale, że jest najlepsze, a tak niestety wiele osób myśli. Podczas wypadku drogowego czy awaryjnego hamowania ryzyko poważnych urazów i śmierci dramatycznie wzrasta w przypadku osób, które nie zapięły pasów. Zwłaszcza w autach z poduszkami powietrznymi, które dopiero razem z zapiętymi pasami bezpieczeństwa tworzą integralny system ochrony pasażerów.

Z dugiej strony według Policji zapięte pasy bezpieczeństwa co najmniej dwukrotnie zwiększają szanse przeżycia wypadku w samochodzie – i nie ma tu znaczenia czy jest się w ciąży czy nie. Zresztą jeżeli przyszła matka nie przyżyjesz wypadku, to jej dziecko tym bardziej. Prawda?

JAK PRAWIDŁOWO ZAPINAĆ PASY W CIĄŻY?

Na pewno ważne jest właściwe zapięcie pasów podczas ciąży. Ich dolna część (biodrowa) powinna zostać poprowadzona pod brzuchem i dobrze naciągnięta. Górna część (pas ramienny) powinna biec między piersiami i iść obok brzucha – nie na nim. Absolutnie nie wolno poprowadzić pasa biodrowego na lub nad brzuchem. W pierwszym przypadku grozi to poważnymi urazami nienarodzonego dziecka, w drugim – ciężarna kobieta może wyślizgnąć się dołem podczas uderzenia i tragedia gotowa.

pasy w ciąży

Jeżeli przyszła mama nie jest w stanie komfortowo jeździć autem z zapiętym w ten sposób pasem warto zainwestować w adapter do pasów bezpieczeństwa, który pozwoli umieścić pas jeszcze niżej pod brzuchem i podróżować o wiele wygodniej. Ich producenci zapewniają, że także bezpieczniej. Ja akurat obyłam się bez tego gadżetu, ale wiele moich ciężarnych znajomych bardzo sobie takowy adapter chwaliło.

Fotel powinien być ustawiony jak najbardziej pionowo tj. na tyle ile ciężarna jest w stanie zaakceptować oraz odsunięty do tyłu. Nie ma potrzeby wyłączania poduszek powietrznych. Jedyne co, to większość specjalistów zaleca, żeby kobieta w ostatnich tygodniach ciąży jednak nie prowadziła auta. Ma to związek z kierownicą i wbudowaną w nią poduszką powietrzną, co zwiększa ryzyko obrażeń i matki i dziecka podczas ewentualnego wypadku. Najbezpieczniejszym miejscem dla ciężarnej w aucie jest wówczas to z tyłu…

Reasumując, mimo obowiązujących przepisów KOBIETY W CIĄŻY NIE POWINNY REZYGNOWAĆ Z ZAPINANIA PASÓW BEZPIECZEŃSTWA. Dzięki temu w razie wypadku znacznie zwiększają się szanse na przeżycie nie tylko przyszłej mamy, ale i dziecka, które nosi pod sercem.

9 komentarzy

 • DyleMatka

  Czerwiec 14, 06 2017 10:59:54

  Bardzo ważny wpis. Reakcja Twojego czterolatka dobrze odzwierciedla to, co większość społeczeństwa – niestety – sądzi o zapinaniu pasów w ciąży. Super, że przytaczasz przepisy, wyjaśniasz je i ilustrujesz.

 • Aneta

  Czerwiec 15, 06 2017 12:05:07

  Ja jednak uwazam ze jezeli juz zapinamy pasy w wudocznej ciazy to wlasnie ze specjalnym adapterem… sama w zaawansowanej ciazy nie zapinalam… jestem w kolejnej ciazy… i teraz zapinam ale pozniej jak bede juz bardziej zaawansowana albo kupie adapter albo nie bede zapinala. Dobrze ze piszesz o tym adapterze i poprawnosci zapinania pasow bo to jest naprawde bardzo wazne :)

 • sandra

  Czerwiec 16, 06 2017 10:07:16

  Ja właśnie zdecydowałam się na adapter pasów żeby rzeczywiście czuc się bezpiecznie.

 • My Tummy

  Czerwiec 16, 06 2017 11:53:58

  Najważniejsze jest zawsze bezpieczeństwo – zarówno Mamy, jak i Malucha. W zupełności popieram konieczność właściwego zapinania pasów w ciąży.

 • Monika Kilijańska

  Czerwiec 19, 06 2017 04:57:00

  Jestem jedynym kierowcą w rodzinie, więc jeździłam naprawdę dużo i do ostatnich dni ciąży. Może zapinanie dodatkowego adaptera było męczące, ale nie wyobrażam sobie nie mieć zapiętych pasów, kiedy moje lekkie stłuczenie mogłoby oznaczać śmierć dziecka w środku brzucha.

 • Małgorzata Ostrowska

  Czerwiec 20, 06 2017 06:11:22

  Wartościowy i świetnie napisany wpis. Myślę że każda mama która ma problem z zapinaniem paów powinna się z nim zapoznać. Ja zapinałam zawsze.

 • Bookendorfina Izabela Pycio

  Czerwiec 20, 06 2017 09:04:43

  Jeśli tylko właściwie nauczymy się zapinać pasy, wówczas komfort z poczucia bezpieczeństwa mocno się podnosi. Zdecydowanie warto. :)

 • Sylwia z Młoda mama pisze

  Czerwiec 23, 06 2017 08:20:54

  Ja w sumie w ciąży bardzo rzadko jeździłam autem i w sumie nie zapinałam pasów. Teraz myślę, że postawiłabym na adapter

 • Donn

  Czerwiec 23, 06 2017 10:46:00

  Drogie panie. Praw fizyki nie oszukacie. Przeciążenie jakie dozna wasze ciało podczas zderzenia będzie dużo groźniejsze dla was i waszego dziecka jeżeli tych pasów nie zapniecie. Wtedy nie kontrolujecie jaką częścią ciała uderzycie w deskę rozdzielczą. Mając pas zwiększacie szanse na przeżycie. Jeżeli pas miałby zrobić krzywdę waszemu maluszkowi to znaczy, że siła będzie na tyle ogromna, że bez pasów będzie jeszcze gorzej.

Zostaw komentarz