Mamoholiczka – blog parentingowy
  • STRONA GŁÓWNA
  • PORADY
  • PRZEMYŚLENIA
  • RECENZJE
  • HUMOR
  • KONKURSY
  • WSPÓŁPRACA

Mamoholiczka – blog parentingowy

Popularny blog parentingowy

  • STRONA GŁÓWNA
  • PORADY
  • PRZEMYŚLENIA
  • RECENZJE
  • HUMOR
  • KONKURSY
  • WSPÓŁPRACA
PORADY

JAK WYBRAĆ ŻŁOBEK?

Autor Mamoholiczka 20 stycznia 2016

MAMAGU żłobek & klub malucha

Żłobkiem potocznie nazywamy miejsca opieki nad dziećmi do lat 3, zarówno państwowe, jak i te prywatne (żłobki, kluby malucha, punkty opieki dziennej). Tak czy owak przed wybraniem takiego miejsca dla naszego dziecka powinniśmy je dokładnie sprawdzić – w końcu oddajemy tam pod opiekę nasz największy skarb. Więc jak wybrać żłobek? Oto kilka rad pomocnych szczególnie w wyborze prywatnej placówki.

ROZEZNANIE

Poszukiwania idealnego żłobka zazwyczaj rozpoczynamy od znalezienia placówek znajdujących się najbliżej naszego domu czy pracy (Google maps, ogłoszenia, bannery reklamowe), następnie przejrzenia ich stron internetowych. Co prawda dowiemy się z nich zazwyczaj tylko ogólnych informacji o tym, jak właściwie funkcjonuje dany żłobek (plan dnia, zajęcia, zdjęcia wnętrz, filozofia, opłaty) i dużo chwytów marketingowych, da nam to już jednak pewne rozeznanie i pomoże dokonać wstępnej selekcji, gdzie na pewno nie chcemy posłać dziecka.

Można pogrzebać również po forach internetowych w poszukiwaniu opinii, ale wierzcie mi, że konkurencja śród prywatnych placówek jest obecnie tak duża, że często negatywne komentarze bywają nieprawdziwe i krzywdzące, a napisane przez „życzliwą” kierowniczkę okolicznego klubu malucha. O wiele lepiej jest przejść się pod wybrany żłobek i najzwyczajniej w świecie podpytać wychodzących rodziców o ich zdanie. Cenne też są opinie sąsiadów czy znajomych, których dzieci uczęszczają do danego miejsca czyli miejsca z polecenia.

ZEZWOLENIA

Opieka nad dziećmi do lat 3 to działalność regulowana prawnie czyli taka, która wymaga odpowiednich zezwoleń na jej prowadzenie. Zanim w ogóle odwiedzimy jakiś żłobek sprawdźmy więc, czy widnieje on w stosownych rejestrach:

Rejestr żłobków i klubów dziecięcych (państwowe, prywatne / niepubliczne) -> TU
Wykaz Dziennych Opiekunów -> TU

Niestety w przypadku prywatnych placówek nie zawsze żłobek „Pszczółeczka” będzie prowadzony przez firmę „Pszczółeczka sp. z o.o.”, a Opiekuna Dziennego z kolei musimy znać z imienia i nazwiska. Dlatego też jeżeli nie możemy znaleźć danego punktu w spisie należy do tego punktu zadzwonić i dopytać, w którym rejestrze i pod jakim numerem go znajdziemy. Jeżeli coś wzbudza naszą nieufność, poprośmy o okazanie potwierdzenia tego wpisu już podczas samej wizyty.

Dlaczego to takie ważne? Wszystkie placówki przed wpisaniem ich do ww. rejestrów muszą spełnić konkretne wymagania zapisane w ustawie, dodatkowo podlegają one regularnym kontrolom chociażby z urzędu miasta. Tym samym my rodzice mamy gwarancję, że nasze dzieci przebywają w placówka mieszczących się w lokalach, które spełniają normy i są pod opieką wykształconej kadry. Jeżeli danego punktu nie ma w żadnym rejestrze, a właściciel coś kręci i nie chce nam okazać dokumentów oznacza to, że działa on najprawdopodobniej nielegalnie, tym samym w ogóle zapomnijcie o oddawaniu tam dziecka, nawet jeżeli wszystko jest tam piękne, a pani kierowniczka przeurocza.

SPOTKANIE

Wizyta w żłobku to kolejny i chyba najważniejszy etap całego procesu decyzyjnego. To podczas niej zazwyczaj zyskujemy poczucie, czy to jest to miejsce, którego szukamy czy jednak nie. Na takie spotkanie należy umówić się z wyprzedzeniem i warto przyjść wówczas z konkretnymi, ważnymi dla nas pytaniami (w głowie lub na kartce). Przyjście z ulicy nie jest dobrym pomysłem – nic nadzwyczajnego wtedy nie odkryjemy (np. przywiązanych do kaloryfera dzieci). Na dodatek zwłaszcza państwowe żłobki w ogóle nie pozwalają na zwiedzanie placówki przed zapisaniem do niej malucha, w innych (prywatnych) właściciel / kierownik nie zawsze z kolei jest na miejscu, a to on odpowiada za funkcjonowanie placówki, będzie w stanie odpowiedzieć na wszystkie nasze pytania czy okazać stosowne dokumenty. Każdy żłobek – czy to prywatny czy państwowy powinien być jednak „otwarty” na rodziców i nie mieć nic do ukrycia.

– WARUNKI & ORGANIZACJA

Podczas spotkania zwróćmy uwagę na warunki, w jakich przebywają dzieci. Ustawa ustawą, a oko matki swoje. Czy wyposażenie poszczególnych sal jest dostosowane do wieku dzieci, czy kontakty / schody są zabezpieczone, czy w widocznym miejscu jest apteczka i gaśnica, czy placówka ma własny ogród / plac zabaw, czy każdy maluch ma swoją pościel / nocnik / ręcznik itd. Czy latem maluchy mogą spać w wózku na tarasie / balkonie, czy dzieci niechodzące też spędzają czas na zewnątrz. Zwróćmy uwagę, czy dzieci mają dość przestrzeni na zabawę i zajęcia edukacyjne; gdzie spożywają posiłki, a gdzie śpią; czy we wnętrzu panuje odpowiednia temperatura i czy jest czysto; czy jest gdzie zostawić bezpiecznie wózek. Należy dopytać też o plan dnia, zajęcia, żywienie (szczególnie małego alergika), dni adaptacyjne, podejście i współpracę z rodzicami i wszystkie te rzeczy, które są dla nas istotne. Coraz więcej placówek wdraża też aplikacje mobilne jak np. LiveKid, aby być w jeszcze lepszym kontakcie z rodzicami. Właściciel / kierownik powinien rozumieć, jaka to dla nas ważna i ciężka decyzja i cierpliwie odpowiedzieć na wszystkie pytania.

aplikacja żłobek przedszkole, 4parents,

– KADRA

Sprawdźmy wykształcenie i doświadczenie opiekunów – na życzenie właściciel/kierownik powinien okazać nam stosowne dokumenty, tak jak w przypadku wątpliwości dotyczących wpisu do rejestru. Dopytajmy o to, czy personel przeszedł kurs pierwszej pomocy dla dzieci, o procedurę postępowania w przypadku wystąpienia u dziecka gorączki czy groźnego upadku; jakie jest podejście do nagród i kar czy też dziecka, które nie chce w ogóle jeść. Poobserwujmy też przez dłuższą chwilę „ciocie” – jakie mają podejście do dzieci, czy są cierpliwe i uśmiechnięte, czy wzbudzają nasze zaufanie i sympatię. Spróbujmy nawiązać z nimi kontakt, w końcu to one będą spędzały nie rzadko więcej czasu z naszym maluchem w ciągu dnia niż my (niestety… chlip).

INTUICJA

Prawda jednak jest taka, że nie ważne, ile pytań zadasz, ile rejestrów sprawdzisz i ile czasu spędzisz podczas wizyty w danym żłobku, klubie malucha czy punkcie opieki dziennej. Zawsze będzie jakaś wątpliwość („bo na dywanie był paproszek”) czy wyrzut sumienia, że w ogóle „oddajemy” nasze dziecko do żłobka. Wtedy należy słuchać własnej intuicji – czy dane miejsce nam się podoba, czy opiekunowie wzbudzili zaufanie, czy są otwarci na rodzica, na współpracę z nim itd. Jeżeli nie będziecie przekonani, a mimo to wybierzecie daną placówkę, to każdego ranka te emocje będziecie przekazywać swojemu dziecku, a dla niego to baaardzo stresująca sytuacja i właśnie wtedy potrzebuje on waszego spokoju, wsparcia i miłości. Bo dobry żłobek zapewni dziecku warunki do harmonijnego rozwoju w bezpiecznych wnętrzach, pod okiem troskliwych opiekunów, w atmosferze szacunku i zrozumienia. Dlatego decyzję o jego wyborze należy podjąć w przemyślany, mądry sposób.

BEZPIECZEŃSTWODZIECKOPORADYRODZICWYCHOWANIEŻŁOBEK
11 komentarzy
1
Facebook Twitter Google + Pinterest
Poprzedni post
W CZYM BIEGAĆ ZIMĄ?
Następny post
MAŁŻEŃSTWO Z ROZSĄDKU

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

KIEDY „NIE MOGĘ ZAJŚĆ W CIĄŻĘ!” STAJE SIĘ...

26 lutego 2017

JAK ODPIELUCHOWAĆ DZIECKO? NAJSKUTECZNIEJSZA METODA

3 czerwca 2017

PRZEKŁUŁAM DZIECKU USZY

2 września 2017

LIST DO MIKOŁAJA #KONKURS

7 grudnia 2016

MÓJ SPOSÓB NA PIĘKNE CIAŁO NA WAKACJE

4 lipca 2018

COLA PRZY WYMIOTACH U DZIECKA – CZY TO...

6 listopada 2016

WSPÓLNE GOTOWANIE I PIECZENIE Z DZIEĆMI TO ŚWIETNA...

22 grudnia 2020

NAJLEPSZA WYPRAWKA DLA NOWORODKA

28 sierpnia 2013

CENNY NASTRÓJ ZABAWY

2 stycznia 2015

NIE TRZEBA ZAPINAĆ PASÓW W CIĄŻY, ALE MOŻE...

14 czerwca 2017

11 komentarzy

TosiMama 21 stycznia 2016 - 09:07

My wybieraliśmy spośród dwóch żłobków w okolicy, wybór padł na taki, który znajdował się w domu jednorodzinnym i posiadał własny ogródek. Właścicielka zrobiła na nas bardzo dobre wrażenie, w wielu kwestiach poszła nam na rękę. Najbardziej przekonał nas zaś fakt, że żłobek dostosowuje się do rytmu dnia dzieci (zwłaszcza tych najmłodszych), nie ma zbiorowego spania, jedzenia, każde dziecko jest kładzione spać, kiedy ma na to ochotę (a Tosia zasypiała na przykład około 9 i spała do 12). Żłobek współpracował również w kwestii odpieluchowania, a panie dbały także o to, żeby dzieci nie chodziły ze smoczkami w buzi:)

Reply
Adam Kozera 1 marca 2016 - 15:21

No dokładnie, nasz wybór też opierał się przede wszystkim na tym, jakie wrażenie zrobiła Pani, która go prowadziła.

Reply
Ewelina 25 kwietnia 2017 - 11:27

Powiem wam, że teraz jest tyle tych żłobków, klubików, że głowa mała!
Nie wiadomo, czym się kierować, czy warto, czy nie warto.

Reply
Anna 23 marca 2018 - 12:07

Oddanie maleńkiego dziecka pod opiekę „obcych ludzi” zawsze jest dla rodzica stresujące. Piękne miejsce oczywiście podnosi na duchu, ale wygląd sali i liczba zabawek to nie wszystko (choć to wszystko żłobek ma w swojej ofercie).
W naszym żłobku nasz syn spotkał się z taką dawką ciepła i serdeczności, że żadna adaptacja nie była potrzebna – już po pierwszym dniu nie chciał wyjść ze żłobka, a po tygodniu zaczęliśmy być zazdrośni o uwielbienie do cioć i wujka :)
Mimo, że żłobek działa dopiero chwilę, widzę ogromne postępy w rozwoju syna, kreatywność opiekunów zachwyca, a mnie przepełnia wdzięczność za idealne wyważenie proporcji nauki, zabawy, dyscypliny i ciepła.
Ten żłobek tworzą ludzie z prawdziwą pasją i szacunkiem, dzięki czemu jest idealnym miejscem dla naszych maluszków!

Reply
Nina 4 czerwca 2018 - 04:39

A ja kierowałam się opiniami w internecie i na tej podstawie wybrałam.

Reply
Ania 11 lipca 2018 - 11:50

Przy wyborze żłobka postępowałam bardzo podobnie jak to jest opisane w artykule i po przeanalizowaniu dostępnych opcji zdecydowaliśmy się na jeden. Po roku uczęszczania mojej córki do tej placówki muszę dodać że to był dobry wybór.

Reply
Maria 25 lipca 2018 - 13:14

To jest bardzo dobry wpis. Wybrałam żłobek dla syna kierując się radami opisanymi właśnie tutaj.

Reply
Monika 30 sierpnia 2018 - 08:09

na pewno nie można kierować się długą listą oczekujących! dobry żłobek nie musi być sławny czy coś. Najlepiej samemu porozmawiać z prowadzącą. My po długich rozmowach wybraliśmy Słoneczny Żłobek i nie żałujemy. Nasza córeczka jest bardzo zadowolona i uśmiechnięta, bardzo polubiła swoje opiekunki, chętnie tam wraca. A my jesteśmy spokojni, bo wiemy, że Basia jest w dobrych rękach.

Reply
Mamoholiczka 18 kwietnia 2019 - 11:50

Nie do końca się zgadzam. Zazwyczaj długa lista oczekujących świadczy właśnie o atrakcyjności danego żłobka vs. inne w okolicy. Natomiast widzę, że Słoneczny żłobek Kromera Wrocław chyba jednak nie ma dużo chętnych, skoro non stop spamuje w tym i innych artykułach. Sugeruję zakończyć ten rodzaj promowania, bo odnosi zupełnie odwrotny skutek.

Reply
Magda 16 września 2019 - 10:22

Najważniejsze jest żeby ludzie którzy pracują w żlobku mieli serce do dzieci i byli do tego odpowiednio wykwalifikowani.

Reply
Moje Przedszkole 16 października 2019 - 11:57

Warto dodać, że na rynku jest coraz więcej aplikacji ułatwiających kontakt żłóbków i przedszkoli z rodzicami :)

Reply

Zostaw Komentarz Anuluj

TU JESTEM

Facebook Twitter Instagram Email Bloglovin RSS

NAJNOWSZE POSTY

  • CO PODARUJĘ CÓRCE NA JEJ 18. URODZINY? BEZPIECZEŃSTWO

    23 lipca 2021
  • Oczyszczacz Hoover 4w1 – wreszcie oddychamy pełną piersią!

    1 lutego 2021
  • WSPÓLNE GOTOWANIE I PIECZENIE Z DZIEĆMI TO ŚWIETNA ZABAWA – SERNIK OREO

    22 grudnia 2020
  • IDEALNE PREZENTY DLA DZIECKA POD CHOINKĘ – PRZEGLĄD

    28 listopada 2020
  • NAUKA PRZEZ ZABAWĘ CZYLI BALON BLUM

    13 listopada 2020

POPULARNE POSTY

  • 1

    PAŃSTWOWY ŻŁOBEK TO KOSZMAR

    16 października 2017
  • 2

    JAK ODCZAROWAĆ DZIECKO?

    27 stycznia 2015
  • 3

    WIRUS RSV ATAKUJE NASZE DZIECI!

    26 marca 2018
  • 4

    NIE KUPUJ DZIECKU TYCH UŻYWANYCH RZECZY

    20 maja 2017
  • 5

    NOSIDŁO ERGONOMICZNE CZYLI NOSIDŁO VS. WISIADŁO

    12 września 2013

TAGI

BEZPIECZEŃSTWO BIEGANIE BLOGOSFERA CIĄŻA DZIECKO EDUKACJA FILM GRY HUMOR JEDZENIE KME KONKURS KSIĄŻKI MAMA MEDYCYNA NOWORODEK OCENA OPINIA PODRÓŻ PORADY PORÓD PRACA PREZENT PRZEDSZKOLE PRZEMYŚLENIA PRZYGODA RECENZJA RODZIC TATUAŻ TRADYCJA WAKACJE WARSZAWA WARSZTATY WSPÓŁPRACA WYCHOWANIE WYDARZENIE WYPRAWKA ZABAWA ZABAWKA ZAKUPY ZDJĘCIA ZDROWIE ŚWIĘTA ŻYCIE ŻŁOBEK
  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • Email
  • Bloglovin
  • RSS
Footer Logo

Copyright © 2017 Mamoholiczka. All rights reserved / Wszelkie prawa zastrzeżone.


Do góry