Wraz z nowym rokiem wszedł w życie nowy kalendarz szczepień 2017 dla naszych dzieci. Czy wiesz, jakie zmiany wprowadził?
Szczepienia nadal dzielimy na te obowiązkowe czyli bezpłatne oraz te zalecane (płatne) dostępne na życzenie rodzica. Jednak największą zmianą jest wprowadzenie do kalendarza szczepień 2017 bezpłatnej, ale obowiązkowej szczepionki przeciw pneumokokom dla dzieci urodzonych po 31 grudnia 2016 roku. Do tej pory szczepionka ta była refundowana tylko w przypadku wcześniaków (dzieci urodzonych przed 37 tygodniem ciąży) lub z niską wagą urodzeniową (poniżej 2,5 kg), a także dzieci z grupy ryzyka do 5 roku życia (tj. z wadami serca, po przeszczepach, zakażone HIV, chorujące na cukrzycę, astmę i inne). Pozostali rodzice musieli za to szczepienie zapłacić.
Wokół szczepionki przeciw pneumokokom pojawiło się dużo kontrowersji, ponieważ w przetargu ogłoszonym przez Ministerstwo Zdrowia spośród dwóch szczepionek biorących udział w przetargu wybrana została tańsza szczepionka, która zabezpiecza dzieci przed mniejszą ilością szczepów pneumokoków niż ta droższa. Na dodatek wybrana szczepionka pochodzi z Azji i dotąd nie była dopuszczona do sprzedaży na terenie UE. To, że będzie dopuszczona do obrotu w Polsce wynika wyłącznie z przyjęcia przez Ministerstwo w trakcie przetargu stanowiska, że w Polsce panuje… klęska żywiołowa (!). Dodatkowo pojawiła się tutaj kwestia konfliktu interesu i generalnie pojawiło się podejrzenie, że cały przetarg był ustawiony. Ja mam tylko nadzieję, że każdy rodzic będzie miał wybór i możliwość opłacenia tej droższej szczepionki, jeżeli taka będzie jego wola.
A tak wygląda kalendarz szczepień obowiazujący od 1 stycznie 2017 roku.
1 ROK ŻYCIA DZIECKA
1 DOBA ŻYCIA
Szczepienie przeciw:
– Wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW typu B) – I dawka
– Gruźlicy
2. MIESIĄC ŻYCIA
Szczepienie przeciw:
– WZW typu B (II dawka);
– Błonicy, tężcowi i krztuścowi (I dawka)
– Haemophilus influenzae typu B tzw. HiB (I dawka)
– Pneumokokom (I dawka)
3. – 4. MIESIĄC ŻYCIA
Szczepienie przeciw:
– Błonicy, tężcowi i krztuścowi (II dawka)
– HiB (II dawka)
– Pneumokokom (II dawka)
– Ostre nagminne porażenie dziecięce (Poliomyelitis) tzw. Polio (I dawka)
5. – 6. MIESIĄC ŻYCIA
Szczepienie przeciw:
– Błonicy, tężcowi i krztuścowi (III dawka)
– HiB (III dawka)
– Polio (II dawka)
7. MIESIĄC ŻYCIA
Szczepienie przeciw:
– WZW typu B (III dawka)
2 ROK ŻYCIA DZIECKA
13. – 14. miesiąc życia
Szczepienie przeciw:
– Odrze, śwince i różyczce (I dawka);
– Pneumokokom (dawka przypominająca)
16. – 18. miesiąc
Szczepienie przeciw:
– Błonicy, tężcowi i krztuścowi (IV dawka)
– HiB (IV dawka)
– Polio (III dawka)
KOLEJNE LATA ŻYCIA DZIECKA
6. ROK ŻYCIA
Szczepienie przeciw:
– Błonicy, tężcowi i krztuścowi (I dawka przypominająca)
– Polio (I dawka przypominająca)
10. ROK ŻYCIA
Szczepienie przeciw:
– Odrze, śwince i różyczce (dawka przypominająca);
14. ROK ŻYCIA
Szczepienie przeciw:
– Błonicy, tężcowi i krztuścowi (II dawka przypominająca)
19. ROK ŻYCIA
– Błonicy, tężcowi i krztuścowi (III dawka przypominająca)
Zalecane szczepienia dodatkowe
Śród szczepień dodatkowych (płatnych) wyróżniamy szczepionki przeciw:
– rotawirusom
– ospie wietrznej
– meningokokom
– grypie
– kleszczowemu zapaleniu mózgu
Niektóre z tych szczepień mogą zostać zrefundowane wtedy, kiedy dziecko zostanie zakwalifikowane do grupy ryzyka (np. szczepienie przeciw ospie jest bezpłatne, jeżeli dziecko uczęszcza do żłobka – wystarczy wziąć zaświadczenie ze żłobka potwierdzające ten fakt i przedstawić lekarzowi kwalifikującemu do szczepienia w ramach NFZ).
Szczepienia skojarzone
Bez zmian dostępne są także szczepionki skojarzone czyli łączące ochronę przed kilkoma chorobami w jednym wkłuciu tj. 5 w 1 (błonica, tężec, krztusiec, polio, HiB) i 6 w 1 (jak 5 w 1 + WZW typu B). Dzięki nim dziecko nie tylko jest mniej razy kłute, ale co ważniejsze szczepionki te charakteryzują się mniejszą ilością antygenów danej choroby niż szczepionki refundowane, a np. szczepionka przeciw krztuścowi zawiera bezkomórkowy składnik krztuśca, a nie jak szczepionka refundowana – całe komórki tej bakterii. Dzięki temu szczepienie to jest lepiej tolerowane i bezpieczniejsze. I właśnie dlatego tymi szczepionkami szczepię moje dzieci. Oczywiście szczepionki skojarzone nie są bezpłatne.
1 komentarz
Dzieki, cieszymy sie, ze sie podoba.