Mamoholiczka – blog parentingowy
  • STRONA GŁÓWNA
  • PORADY
  • PRZEMYŚLENIA
  • RECENZJE
  • HUMOR
  • KONKURSY
  • WSPÓŁPRACA

Mamoholiczka – blog parentingowy

Popularny blog parentingowy

  • STRONA GŁÓWNA
  • PORADY
  • PRZEMYŚLENIA
  • RECENZJE
  • HUMOR
  • KONKURSY
  • WSPÓŁPRACA
PORADY

CZY KONSERWANTY W KOSMETYKACH DLA DZIECI TO ZŁO?

Autor Mamoholiczka 23 kwietnia 2018

KONSERWANTY W KOSMETYKACH DLA DZIECI
Kiedy na świat przychodzi dziecko, chcemy dać mu to, co najlepsze. Jednocześnie ze wszystkich stron jesteśmy bombardowane różnymi, często sprzecznymi informacjami, co jest dla tego naszego dziecka dobre, a co nie. Dlatego dzisiaj chciałabym rozprawić się z kilkoma mitami krążącymi po internecie dotyczącymi pielęgnacji skóry dziecka.

Skóra niemowląt i małych dzieci nie jest jeszcze dość dojrzała, aby samodzielnie wyprodukować odpowiednią ilość łoju, który w naturalny sposób chroni skórę chociażby przed utratą wody. Do tego jest ona nawet 30% cieńsza od skóry dorosłego człowieka (!) i bardziej podatna na substancje drażniące. Pielęgnacja skóry dziecka polega więc nie tylko na jej delikatnym myciu, ale także na natłuszczeniu. Dzięki temu oczyszczamy ją z zanieczyszczeń, a następnie wzmacniamy barierę naskórkową, która ogranicza nadmierną utratę wody, łagodzi podrażnienia i zmniejsza tarcie skóry o ubranko czy pieluszkę.

Dlaczego nie wystarczy umyć dziecka samą wodą?

Otóż tłuszcz i brud nie rozpuszczą się w wodzie, a więc pozostaną na skórze. Do tego dochodzi twarda woda płynąca z naszych kranów, która podrażnia delikatną skórę dziecka. Łagodne produkty myjące dla dzieci nie tylko więc delikatnie oczyszczą skórę dziecka, ale ograniczą też wpływ twardej wody na jej kondycję.

Czy istnieją kosmetyki dla dzieci bez chemii?

Nie. Ponieważ nie ma świecie ani jednej rzeczy, która nie zawiera „chemii”. Nawet woda jest substancją chemiczną, a skład chemiczny truskawki potrafi przyprawić o zawrót głowy. Tym bardziej kosmetyki. Jednocześnie nie należy się tej chemii obawiać. Tak naprawdę zarówno w naturze, jak i w laboratorium mogą powstać substancje i szkodliwe i dobroczynne.

Czy oliwa z oliwek lub olej kokosowy mogą zastąpić krem dla dziecka?

Nie, ponieważ to nie są kosmetyki. To produkty spożywcze, które mają różną jakość i różny skład chemiczny w zależności od tego gdzie i kiedy je kupimy. Mogą zatykać pory (zwłaszcza olej kokosowy), a ze względu na zawartość kwasu oleinowego mogą wręcz źle wpływać na kondycję skóry. Zdecydowanie lepiej więc wybrać kosmetyk, bo każda sztuka danego kosmetyku ma taki sam skład (!), który przeszedł wcześniej szczegółowe i restrykcyjne badania oraz ocenę bezpieczeństwa.

Czy w kosmetyku musi znajdować się konserwant?

Konserwanty są niezbędne we wszystkich produktach kosmetycznych zawierających w swoim składzie wodę, bo to ona jest głównym środowiskiem rozwoju drobnoustrojów. Np. oliwka na bazie oleju parafinowego konserwantu zawierać już nie musi. Kosmetyk może zostać zainfekowany przez grzyby czy bakterie podczas zwykłego stosowania i dość szybko stać się bezużyteczny lub nawet szkodliwy. Konserwant daje więc nam gwarancję, że produkt jest dla nas bezpieczny od otwarcia do ostatniej kropli – jest bezpieczniejszy niż bakterie czy grzyby, które mogą się rozwinąć w kosmetyku bez konserwantu. Co ciekawe, parabeny to jak dotąd najlepiej zbadane substancje konserwujące stosowane w kosmetykach.

A czym jest SLS i SLES?

Te pojęcia straszą nas na forach, a tak naprawdę w uproszczeniu są to substancje myjące i pieniące. Rzeczywiście mogą mieć działanie drażniące na skórę dziecka, ale tylko gdyby były stosowane jako pojedyncza substancja w wysokich stężeniach i jednocześnie długo pozostawały na jego skórze. Składniki te znajdziemy jednak przede wszystkim w żelach do mycia czy szamponach, a więc kosmetykach, które spłukujemy. Zgodnie z badaniami są one zupełnie bezpieczne.

Skąd więc czerpać wiarygodną wiedzę na temat składników w kosmetykach?

W miejscach, gdzie autor powołuje się na konkretne źródła naukowe, badania i opracowania, a nie utarte internetowe mity bez potwierdzenia. Z polskich stron polecam chociażby portal Kosmopedia.pl, a z zagranicznych Cosmeticsinfo.org.

Ja swoją wiedzę o kosmetykach dla dzieci uporządkowałam na wyjątkowych warsztatach, w których miałam przyjemność uczestniczyć razem z innymi blogerami tj. „Sprawdzone – udowodnione! czyli cała prawda o kosmetykach dla dzieci”. Warsztaty poprowadziła dziennikarka Katarzyna Bosacka (prywatnie mama czwórki dzieci), p. Agnieszka Machnio (ekspertka marki Johnson’s, redaktor magazynu dla położnych „W Czepku Urodzone”) oraz dr inż. Magdalena Sikora, ekspert w zakresie surowców i półproduktów kosmetycznych. Na warsztatach oprócz ogromnej dawki potwierdzonej naukowo wiedzy rozkładaliśmy m.in. flagowy produkt Johnson’s czyli łagodny płyn do mycia na czynniki pierwsze ;)

SLS, SLES

Czy oliwa z oliwek lub olej kokosowy mogą zastąpić krem dla dziecka?

Czy oliwa z oliwek lub olej kokosowy mogą zastąpić krem dla dziecka?

sprawdzone - udowodnione

dr inż. Magdalena Sikorablogi parentingowe

BEZPIECZEŃSTWOBLOGOSFERADZIECKOEDUKACJANOWORODEKPORADYWYPRAWKAZDROWIE
19 komentarzy
0
Facebook Twitter Google + Pinterest
Poprzedni post
NIEBEZPIECZEŃSTWO CZYHA NA NASZE DZIECI WSZĘDZIE
Następny post
WYBRAŁAM PREZENTY NA DZIEŃ DZIECKA! #KONKURS

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

TEST PAPP-A – BADANIA PRENATALNE W I TRYMESTRZE...

10 marca 2017

JAK BYĆ DOBRĄ MATKĄ?

15 marca 2015

CO ROBIĆ ZE STARYMI UBRANIAMI?

3 listopada 2014

10 FAKTÓW, KTÓRYMI ZASKOCZYSZ CIĘŻARNĄ

23 października 2013

NAJPROSTSZY PATENT NA ZBILANSOWANĄ DIETĘ TWOJEGO DZIECKA

28 września 2019

WIRUS RSV ATAKUJE NASZE DZIECI!

26 marca 2018

WSZY I GNIDY TO NIE PATOLOGIA

20 marca 2015

JAK DBAĆ O CZYSTOŚĆ W ŁAZIENCE W DOBIE...

20 lipca 2020

ZMORA RODZICÓW CZYLI STANY NIEPOKOJU U NIEMOWLĄT

28 września 2017

PREZENT NA DZIEŃ DZIECKA – TO JUŻ?

19 maja 2014

19 komentarzy

Karolina / Nasze Bąbelkowo 24 kwietnia 2018 - 04:21

Brzmi to przekonująco, zasiałaś we mnie ziarno wątpliwości…A jednak zastanawiam się, skąd w takim razie taki nacisk na kosmetyki bez parabenów i innych tego typu substancji ? I które informacje są bardziej wiarygodne – te z niezależnych żródeł, czy te przekazywane przez ekspertów konkretnej marki?

Reply
Mamoholiczka 24 kwietnia 2018 - 07:25

Pytanie brzmi, które niezależne źródło udowodniło szkodliwość np. parabenów w stężeniu równym z tym w kosmetykach? Nie udało mi się takowego znaleźć. Dlatego tak, bardziej ufam ekspertom – naukowcom niż wpisom na forach.

Reply
Karolina / Nasze Bąbelkowo 5 maja 2018 - 22:35

Chyba będę musiała zgłębić temat – bo ten wpis dał mi do myślenia. Już sama nie wiem, co prawdą – a co propagandą.

Reply
swiat karinki 24 kwietnia 2018 - 14:17

Myślę że najważniejsze to zawsze zachować zdrowy rozsądek i nie dać się zwariować :)

Reply
Aleksandra Załęska 25 kwietnia 2018 - 09:32

Warto nauczyć się czytać etykiety kosmetyków i wybierać te z najkrótszym składem. A poza tym kierować się zdrowym rozsądkiem :)

Reply
Retromoderna 25 kwietnia 2018 - 09:36

Ważne by zachować równowagę i zdrowy rozsądek. Mnie samej nieraz służą kosmetyki choćby do włosów, które mają niby okropny skład, a te ekologiczne robią z włosów siano i wysuszają.

Reply
Kasia 25 kwietnia 2018 - 10:05

O, dowiedziałam się sporo rzeczy, o których nie miałam pojęcia. Dziękuję Ci za ten wpis!

Reply
Magda 25 kwietnia 2018 - 10:06

Nie mam dzieci więc co do kosmetyków dla nich nie będę się wypowiadać, powiem tylko tyle że sama jakiś czas temu zmieniłam pielęgnacje z kosmyków drogeryjnych na naturalne i jestem z tego bardzo zadowolona.

Reply
Anna 25 kwietnia 2018 - 12:08

To ciekawa, że nasza wiedza na tego typu tematy mimo lat ewolucji wciąż jest tak uboga
Mam wrażenie, że w dzisiejszych czasach łatwiej jest nam się bać niż przekonać się na własnej skórze.

Reply
pa2ul 25 kwietnia 2018 - 12:13

bardzo dobrze napisany artykuł.

Reply
Danka 25 kwietnia 2018 - 12:18

Cieszę się, że kiedy syn sie urodził była tylko oliwka i krem nivea. Spokój duszy, że robie dobrze był zapewniony:-)

Reply
Marta 28 kwietnia 2018 - 12:13

Paradoksalnie byc moze, ale mnie i moje dzieci uczula wlasnie wiekszosc kosmetykow „naturalnych”. Uwazam, ze nie warto popadac w paranoje z tymi skladami kosmetykow :)

Reply
Kasia 29 kwietnia 2018 - 12:13

Kasia Bosacka <3 Czemu mnie nie było na tym wykładzie:(

Reply
Monika-BlogMama.pl 29 kwietnia 2018 - 20:10

Teraz jest bardzo duży wybór kosmetyków dla dzieci do wyboru do koloru, ze można zwariować szukając odpowiedniego.;-)

Reply
Po prostu MAMA 30 kwietnia 2018 - 22:15

Nie wszystkie konserwanty są złe. Nie dajmy się zwariować ;)

Reply
Monika 4 maja 2018 - 11:32

Nie do końca zgadzam się z tym wpisem. Jako chemik i pasjonatka naturalnej kosmetyki mogę przyznać rację co do konieczności stosowania konserwantów w kosmetykach zawierających fazę wodną. Jednak zdecydowanie oliwa z oliwek będzie lepiej natłuszczać skórę maluszka niż pochodne ropy naftowej, które są zawarte w kosmetykach znanej marki JnJ. Zawsze lepiej postawić na zdrowy rozsądek, a publikacji szukać np w google scholar ;).

Reply
Szczęśliwa Siódemka 5 maja 2018 - 09:21

Jestem przekonana, że komentowałam już ten tekst, ale nie widzę mojego komentarza. W każdym razie – dużo ciekawych faktów, o których nie miałam pojęcia. Powiem Ci nawet, że słyszałam dużo dobrego o oleju kokosowym i nawet go kupiłam, ale synkowi nie podszedł ;) Używam więc tylko w kuchni.

Reply
Agnieszka/Agumama.pl 5 maja 2018 - 23:00

Mnie frapują emolienty. Kosmetyki dla dzieci bombardują nas, młodych rodziców, emolientami.
A ja od położnych słyszałam, żeby nie przeginać i nie używać ich „na zapas” czyli wtedy, gdy skóra nie wykazuje skłonności do atopi i utraty nawilżenia.

Reply
Gabi 23 maja 2018 - 08:23

Bardzo dziękuję za ten wpis :) jest wręcz genialny a do tego bardzo pouczający. Od dziś na pewno będę zwracać uwagę co zawierają kosmetyki i które są najlepsze.

Reply

Zostaw Komentarz Anuluj

TU JESTEM

Facebook Twitter Instagram Email Bloglovin RSS

NAJNOWSZE POSTY

  • Oczyszczacz Hoover 4w1 – wreszcie oddychamy pełną piersią!

    1 lutego 2021
  • WSPÓLNE GOTOWANIE I PIECZENIE Z DZIEĆMI TO ŚWIETNA ZABAWA – SERNIK OREO

    22 grudnia 2020
  • IDEALNE PREZENTY DLA DZIECKA POD CHOINKĘ – PRZEGLĄD

    28 listopada 2020
  • NAUKA PRZEZ ZABAWĘ CZYLI BALON BLUM

    13 listopada 2020
  • JAK DBAĆ O CZYSTOŚĆ W ŁAZIENCE W DOBIE KORONAWIRUSA I NIE TYLKO

    20 lipca 2020

POPULARNE POSTY

  • 1

    PAŃSTWOWY ŻŁOBEK TO KOSZMAR

    16 października 2017
  • 2

    JAK ODCZAROWAĆ DZIECKO?

    27 stycznia 2015
  • 3

    WIRUS RSV ATAKUJE NASZE DZIECI!

    26 marca 2018
  • 4

    NIE KUPUJ DZIECKU TYCH UŻYWANYCH RZECZY

    20 maja 2017
  • 5

    NOSIDŁO ERGONOMICZNE CZYLI NOSIDŁO VS. WISIADŁO

    12 września 2013

TAGI

BEZPIECZEŃSTWO BIEGANIE BLOGOSFERA CIĄŻA DZIECKO EDUKACJA FILM GRY HUMOR JEDZENIE KME KONKURS KSIĄŻKI MAMA MEDYCYNA NOWORODEK OCENA OPINIA PODRÓŻ PORADY PORÓD PRACA PREZENT PRZEDSZKOLE PRZEMYŚLENIA PRZYGODA RECENZJA RODZIC TATUAŻ TRADYCJA WAKACJE WARSZAWA WARSZTATY WSPÓŁPRACA WYCHOWANIE WYDARZENIE WYPRAWKA ZABAWA ZABAWKA ZAKUPY ZDJĘCIA ZDROWIE ŚWIĘTA ŻYCIE ŻŁOBEK
  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • Email
  • Bloglovin
  • RSS
Footer Logo

Copyright © 2017 Mamoholiczka. All rights reserved / Wszelkie prawa zastrzeżone.


Do góry
Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej