Trzy ciąże za mną. Można więc uznać, że kompletowanie wyprawki dla noworodka to dla mnie bułka z masłem. Jednak wciąż pamiętam moją konsternację, kiedy 9 lat temu zamawiałam online ubranka dla naszego pierwszego dziecka i nie do końca wiedziałam, czy śpiochy służą tylko do spania, czy mówi się rampers czy rompers itd. O minie mojego męża nie wspomnę, kiedy poprosiłam go o dowiezienie na porodówkę „pajaca”… Dlatego też poniżej zebrałam podstawowe informacje o ubrankach dla dzieci, które mam nadzieję pomogą Wam, przyszłym mamom i tatusiom w skompletowaniu nie tylko ładnej, ale i praktycznej wyprawki dla noworodka.
BODY (bodziaki)
To najchętniej kupowany rodzaj ubranka dla małego dziecka – świetnie trzyma pampersa na swoim miejscu dzięki zapięciu na napy w kroku.
Rodzaje body:
– z krótkim lub długim rękawem, na ramiączkach
– zakładane przez głowę lub nie (tzw. kopertowe)
– body wciągane przez głowę może mieć napy / guziczki na ramieniu lub z tyłu albo zakładki z materiału
Można je nosić:
– jako góra ubrania w połączeniu ze spodniami / spódniczką albo samo (np. w upalne dni)
– jako bieliznę / warstwę spodnią (w chłodne dni)
– jako piżamkę
Porada: ubieranie noworodka (zwłaszcza naszego pierwszego w życiu) to nie lada wyzwanie, dlatego w pierwszych miesiącach postawcie na body zapinane kopertowo. Dzięki temu unikniecie konieczności wkładania maluszkowi ubranek przez głowę. Potem polecam bodziaki z napami na ramionkach – te z zakładkami dość szybko się rozciągają i nie ładnie to wygląda.
Unikajcie także ubrań z zapięciem z tyłu, bo wymaga od nas przekręcania dziecka na brzuszek podczas ubierania, a samo zapięcie może uwierać malucha w plecy czy też podrażniać jego wrażliwą skórę.
PAJAC (pajacyk)
To ubranko z rękawami i nogawkami ze stopami. Najbardziej praktyczne ze wszystkich ubranek dla małego dziecka. Idealne na dzień i na noc. Do lekarza i na spacer. Genialny wynalazek!
Rodzaje pajaców:
– zakładane przez głowę (mogą mieć napy/guziczki na ramieniu lub z tyłu albo zakładki jak body)
– niezakładane przez głowę (zapinane na całej długość na zatrzaski lub suwak)
Można je nosić:
– jako samodzielne ubranko
– jako bieliznę (np. zimą)
– jako piżamkę
Porada: tak jak w przypadku body najwygodniejsze są pajace rozpinane na całej długości – te wciągane przez głowę są jeszcze trudniejsze w zakładaniu niż nie-kopertowe body, więc zdecydowanie je odradzam dla noworodków. Przy pajacach zapinanych na suwak zwróćcie uwagę, żeby suwak na górze miał stosowne zabezpieczenie i nie podrażniał szyi dziecka.
ROMPERS (rampers)
To ubranko podobne do pajaca z tą różnicą, że zazwyczaj ma krótki rękaw i krótkie nogawki, więc jest idealne na lato. Natomiast w ten sposób nazywa się także wszystkie pajace czy śpiochy bez stóp, z kapturem lub bez, również te cieplejsze, traktowane jako odzież wierzchnia na wiosnę czy jesień.
Rodzaje rompersów:
– z krótkim lub długim rękawem albo na ramiączkach, z krótkimi nogawkami lub długimi (bez stopek!)
– zakładane przez głowę (może mieć napy/guziki na ramieniu albo z tyłu lub rzadziej zakładki)
– niezakładane przez głowę (zapinane na całej długość na zatrzaski lub suwak, rzadziej wiązane)
Można je nosić:
– jako samodzielne ubranko
– jako odzież wierzchnią
– jako piżamkę
Porada: tak jak w przypadku pajaca najwygodniejsze są te rozpinane na całej długości i niezakładane przez głowę
KAFTANIK / ŚPIOCHY (śpioszki) / KOSZULKA
Komplet koszulka, kaftanik i śpiochy był popularny przede wszystkim do lat ’90 – potem rynek zawojowały bodziaki i pajace. Chociaż jak najbardziej nadal można kupić wszystkie powyższe elementy (zwłaszcza półśpiochy widoczne na samym dole).
– Kaftanik – wiązana albo zapinana kopertowo bluzeczka (bez konieczności wciągania przez głowę). Zakładana zazwyczaj na koszulkę i pod śpiochy.
– Koszulka – cienka bluzeczka także wiązana albo zapinana kopertowo, zakładana pod kaftanik.
– Śpiochy – spodnie ze stopami zapinane na ramionach dziecka i rozpinane w kroku.
O ile śpiochy są w porządku – można je założyć na body w chłodniejsze dni, o tyle w przypadku kaftanika i koszulki ich ogromną wadą jest to, że w przeciwieństwie do body zwijają się na pleckach dziecka i mogą je uwierać. Absolutnie nie polecam – to relikt przeszłości i nawyku przegrzewania małych dzieci.
– Półśpiochy – spodnie ze stopkami. Sprawdzają się idealnie, kiedy nasze dziecko ściąga sobie non-stop skarpetki. Najwygodniejsze są w połączeniu z body. Należy tylko zwrócić uwagę, czy mają dość szeroką gumę / ściągacz w pasie i nie będą uwierać małego brzuszka.
STANDARDOWE UBRANKA DLA DZIECKA – NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?
BLUZKI / BLUZY
Fajnie wyglądają do spodni / spódniczki, jednak lubią zwijać się na plecach odsłaniając je albo uwierając. Pozostaje też kwestia kaptura, która jest bardzo indywidualna – przy pierwszym dziecku bluza z kapturem to było dla mnie absolutne zło. Przy drugim i trzecim wręcz przeciwnie, bo dziecko na spacerze spało w kapturze i nie musiałam już mu zakładać czapeczki.
SPODNIE / SPÓDNICZKI
Należy zwrócić uwagę na gumkę w pasie, czy nie będzie gniotła brzuszka (zbyt ciasna guma) albo czy ubranko nie będzie spadać (zbyt luźna). Modne spodnie typu alladynki czy joggery mają z kolei grubą gumę na dole w nogawkach i może ona boleśnie uwierać nóżkę.
KURTKI / KOMBINEZONY
Jesienią, zimą czy wiosną najpraktyczniejsze na spacer są oczywiście kombinezony. Długi suwak od szyi aż do stóp ułatwi nam szybkie ubieranie czy rozbieranie malucha. Zimą sprawdzają się zwłaszcza kombinezony ze stopami i zintegrowanymi rękawiczkami, bo nie tracimy czasu na ich szukanie i zakładanie.
Jeżeli zdecydujecie się na kombinezon bez nogawek (a la śpiworek) to koniecznie zwróćcie uwagę, żeby miał on dziurkę między nóżkami dziecka na przełożenie zapięcia od pasów fotelika samochodowego. Chociaż oczywiście najlepiej (najbezpieczniej!) jest wozić dziecko w foteliku bez odzienia wierzchniego.
CZAPKI
Noworodkowi można śmiało kupić czapeczkę bez wiązania – nie będzie nią zainteresowany i nie będzie potrafił jej sam sobie ściągnąć. Im dziecko starsze i bardziej ruchliwe tym zazwyczaj chętniej będziemy sięgać po czapeczki wiązane.
***
Generalnie przy zakupie ubranek dla noworodka należy zwracać uwagę skład tkaniny, z jakiej zostały uszyte – wszystko to, co będzie się bezpośrednio stykało ze skórą nowo narodzonego dziecka powinno być wykonane w 100% z bawełny. Domieszka sztucznych włókien jest dopuszczalna w skarpetkach, rajstopkach czy kombinezonach. Wszędzie indziej jak dla mnie jest zbędna.
Wszystkie ubranka – nowe czy używane przed założeniem pierwszy raz dziecku należy uprać w łagodnym środku piorącym i uprasować i to nie dlatego, żeby ładnie wyglądały, ale żeby były bardziej miękkie, a tym samym delikatniejsze dla wrażliwej skóry nowo narodzonego dziecka. O pozbyciu się poprzez prasowanie grzybów, pleśni, pasożytów czy innych cudów nie wspomnę.
Wszystkie ubranka widoczne na zdjęciach pochodzą z Aliexpress, natomiast podobne można kupić TUTAJ.
A po naszą pełną listę wyprawkową zapraszam do wpisu NAJLEPSZA WYPRAWKA DLA NOWORODKA
26 komentarzy
Jak moje były noworodkami, to najbardziej lubiłam dla nich body kopertowe i półśpiochy. Nie trzeba było kombinować z pajacami, śpiochami, kaftanikami. Najprostszy zestaw :)
Body,pajacyki i koszulki to i nas była podstawa.Teraz jak czasem widzę na sklepowych reklamach te cudne malusie rzeczy… Sentyment jest
Każdy znajdzie coś dla siebie
Super wpis. Właśnie takiego zbiorczego materiału potrzebowałam, żeby sobie poukładać w głowie co kupić i czym się różnią te wszystkie ubranka od siebie ;)
Widać że Pani ma już pełen bagaż doświadczenia My jesteśmy na etapie kompletowania bodziakow.
Takie ubranka dla maluszków już za nami – ale zestawienie świetne, a zaprezentowane wzory przeurocze :)
Przyznam się, że ja do dzisiaj mam problem z odróżnieniem śpiochów od pajaca itp. :) Bardzo przydatny wpis dla młodych mam, pamiętam, że na początku to był dla mnie najwiekszy stres- jak ubrać dziecko :)
Fajne zestawienie z pewnością idealne dla młodej mamy. My już na szczęście mamy ten etap za sobą.
Uwielbiałam rampersy. Nie znosiłam kopertowych ciuchów
Pamiętam czas wyprawek…Tą ekscytację, ten wybór, ten moment kiedy chiałoby się kupić wszystko :) Świetne zestawienie.
Fajne zestawienie ;)
Ja pamiętam, że najbardziej lubiłam kupować śpioszki dla moich maluchów, w sklepach jest masa naprawdę prześlicznych wzorów <3
Świetny, pomocny wpis :)
Body to najważniejszy ciuszek naszego maleństwa. Pamiętajcie by nie kupować słabej jakości bielizny, dziecko jest najważniejsze :)
Super, na pewno się przyda. Już niedługo ;)
U nas body i półśpiochy przez pierwsze tygodnie, oczywiscie pajace, kaftaniki
takie śliczne ubranka, z przyjemnością można kupować :))
pajacyki są mega słodkie ;)
O idealna ściąga dla mnie. Właśnie kompletuję wyprawkę dla pierwszego dziecka
Tych rodzajów jest tyle że można się pogubić. Ja dla pierwszego dziecka miałam tego tak dużo że miałam problem co założyć małemu :D
ale słodkie!
Bardzo pomocny wpis dla przyszłych rodziców :) A ciuszki naprawdę słodkie :)
O jaaaa śliczny zestaw inspiracji wśród ubranek niemowlęcych :) Jak przyszła matka chrzestna na pewno skorzystam :D
a jak wybrać dobre ubranka do chrztu dla dziewczynek? czym się kierować przy wyborze? chcę żeby ubranko było ładne, ale też komfortowe dla dziecka
Mam miesięcznego malucha. U nas na codzień najlepiej sprawdzają sie pajacyki lub śpiochy z kaftanikiem. W cieplejsze dni samo body z dlugim/krótkim rękawem wystarczyły. Zastanawiam sie nad tym zakładaniem body i pajacyka lub body i polspiochow. Na dwór rozumiem, ale w domu jest przecież ciepło (21-23 stopnie nawet zimą), po co przegrzewac dodatkowo pupę dziecka, utrudniać sobie zmianę pieluszki (rozpinajac pajacyka a potem body albo zdejmując polspiochy lub spodenki). Łatwiej też przebrac malucha jak jest tylko 1 warstwa ubranka. Jeśli chodzi o zestaw spiochy i kaftanik to ja zakładam kaftanik na spiochy. Jak maluch ulewa wymieniam tylko kaftanik bez zdejmowania reszty ubranka :) Mój maluch nie znosi przebierania i zmiany pampersa, dlatego w moim przypadku te wszystkie body, spodenki, polspiochy nie zdają egzaminu…
Pajacyki jednak sa najlepsze i oczywiaciw body
Dla mnie moje top to newbie bo piekne kolory i wzory, miloomi bo jedyne body zapinane na zamek, dear eco za niepowtarzalny wzór